Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Lyngby
2421/1Lyngby
Julius Exner: Et spil "Sorteper". Sign. J. Exner 1902. Olie på lærred. 31,5 x 38.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/278
Caroline van Deurs: "Den rare Bassemand". Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/264
Ubekendt maler, 18. årh.: Kroscene med en tjenestepige, og en ivrig kunde. Usigneret. Olie på lærred. 73,5 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/249
Christian Pram-Henningsen: Portræt af en lille pige. Sign. monogram 71. Olie på lærred. 46 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/247
Feodor Panfilovich Nesterov: Portræt af en pige. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 29 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/232
Anna Wengberg: Portræt af en pige med lang fletning og lyseblå kjole. Sign. Anna Wengberg. Olie på lærred. 60 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/230
Holger Lübbers: Marine med robåde ved solopgang. H. L. 1878. Olie på lærred. 45,5 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2420/231
Ubekendt maler, 18. årh.: Interiør hvor der leges med tinsoldater. Usigneret. Olie på træ. 38,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/227
Hans Hilsøe: Gadeparti fra en lille landsby i solskin. Sign. H. Hilsø 1931. Olie på lærred. 43 x 61,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/226
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde med perlediadem og blå kjole med guldindvirket bort. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/225
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt på et bord. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 38 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/217
Vilhelm Groth: Udsigt over en eng ved Rørvig. Sign. V. G. Rörvig 13. juli 82. Olie på træ. 27 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/214
Christian Rudolf Vogelsang: Interiør fra et fiskerhus med et par, der fletter en ruse. Sign. Olie på lærred. 51 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/213
Johan Neumann: Marine med et dampskib og et sejlskab på havet. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 32 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/212
I. L. Jensen, skole: Opstilling med en kurv med æbler, druer og ananas. Sign. E. S. kopi. Olie på malepap. 13,5 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/200
Victor Qvistorff: Marine med sejlskib i høj sø. Sign. V. Q. 27. Olie på lærred. 37,5 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/186
Edvard Petersen: Skovparti, i baggrunden en hest. Sign. monogram 1865. Olie på lærred monteret på lærred. 38,5 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/196
Gustav Johan Fenger: Solskinsfyldt have i Venedig. Sign. G. Fenger, Venezia 1924. Olie på lærred. 61 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/178
Marie Sandholt: "Elna i sin Stue", 1896. Sign. M. S. Olie på lærred. 31,5 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/127
Italiensk maler, 18. årh.: Et par ovale prospekter fra Venedig. Usignerede. Olie på plade. 60 x 45. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2420/176
Emil Krause: Portræt af gammel mand - antageligt fra Færøerne. Sign. E. K. 1906. Olie på lærred monteret på malepap. 35 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/175
Holger Lübbers: Marine i stormfuldt vejr. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2420/173
Dansk maler, 19. årh.: Hvide juleroser. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/168
Viggo Pedersen: Parti fra en gård med en forfalden længe. Sign. Viggo Pedersen 1881. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/165
Vilhelm Arnesen: Marine med et lille sejlskib med en fastsat jolle. Sign. Vilh. Arnesen. Olie på træ. 48 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/166
Robert Panitzsch: Interiør i solksin. Sign. Robert Pan. 34. Olie på lærred. 60 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/163
Ubekendt maler, 18. årh.: Landskab med bønder i festligt lag. Usigneret. Olie på træ. 33 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/145
Julius Exner: Marklandskab under blå himmel, i baggrunden en kirke. Sign. Exner 43. Olie på papir. 15 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/139
Anton Thorenfeld: "Ved Solnedgangen paa Finnerup Hede. Jylland". Sign. monogram 91. Olie på lærred. 31,5 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/133
N. P. Rasmussen: Opstilling med lyse blomster. Sign. monogram 8/7 1883. Olie på lærred. 38 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/121
N. P. Rasmussen: En blåmejse siddende på en gren. Sign. monogram 28. Marts 1915. Olie på lærred. 27,5 x 33,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/109
Niels Skovgaard: "Fra Aggersborgs Villa". Sign. monogram 1891. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/115
Ubekendt maler, 18. årh.: Abraham afbrydes af englen, netop da han skal til at ofre sin søn Isak. Usigneret. Olie på træ. 52 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/91
Constantin Hansen: "Frejas Terner af Ægirs Gæstebud". Sign. C. H. Olie på lærred. 22,5 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2420/103
Hans Smidth: "Oversidderen". Sign. Hans Smidth. Olie på malepap. 23,5 x 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/85
Frederik Vermehren: "Strand ved Hellebæk". Sign. F. V. Olie på lærred. 31,5 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2420/97
Vilhelm Eyvind Tilly: Parti fra en stald med tre muldyr. Sign. V. Tilly. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/79
Fransk maler, 18. årh.: Portræt af en herre iført rustning. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 62. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/67
Italiensk maler, 17. årh.: Madonna med Barnet. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 48 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/61
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med cremefarvede roser og forglemmigej på en karm. Usigneret. Olie på malepap. Lysmål 25,5 x 31.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/49
Johan Hörner: Et par portrætter af Andreas Teilmann (1699-1772) og dennes hustru. Signeret på bagsiden. Olie på lærred. Hver 79 x 65. (2).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2420/55
Ubekendt maler, ca. 1800: Portræt af Friedrich Berg. Usigneret. Olie på lærred. 83 x 63,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/43
Holger Drachmann: Skibe ud for en kyst. Sign. Holger Drachmann Juli 92. Olie på træ. 19 x 24.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/37
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s begyndelse: "En Faun". 1825. Usigneret. Olie på lærred. 125 x 104. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2420/31
Vilhelm Kyhn: Parti fra udkanten af en skov. Sign. monogram, Hjulebjerg 16/6 74. Olie på lærred. 33 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/13
Jacob d'Agar: Portræt af dronning Louise af Mecklenburg-Güstrow. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 44 x 35.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2420/7
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsmand iført rustning og hermelinkåbe. Usigneret. Olie på lærred. 110 x 96.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/1
Carl Bloch: "Et Munkehoved". Sign. Carl Bloch 1872. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK