Feodor Panfilovich Nesterov (f. 1877, d. 1966, russisk maler)
Portræt af en pige. Sign. F. P. Nesterov 1918 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred monteret på lærred. 29×25.
Lærred kan strammes op. Minimale ridser og afskalninger samt flere krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
22 bud