Klassisk modernisme
2421/512Aarhus
Jens Søndergaard: Parti fra Rådhuspladsen, København. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 103. U.r.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/825
Kaj Ejstrup: Kvindelig model. Sign. Kaj Ejstrup, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 18 x 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/818
John Christensen: "Mælkemanden". Sign. John C. Tuschlavering på papir. Bladstørrelse 25 x 21.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/807
Jais Nielsen: Kvindeportræt. Sign. Jais 49 med utydelig stedbetegnelse. Tusch på papir. Lysmål 41 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/809
Jais Nielsen: Siddende kvindelig model. Sign. Jais, Paris 13. Tusch på papir. Lysmål 39 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/744
Olaf Rude: To herreportrætter. Sign. Olaf Rude. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 25. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/739
Leif Rydeng: To kystpartier. Sign. monogram 33. Bly og akvarel på papir. Lysmål 48 x 61,5 cm. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2420/738
Carl Falbe-Hansen: Gadeparti. Sign. C. Falbe-Hansen 65. Olie på lærred. 39 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/734
J. F. Willumsen: Kvindeportræt. Sign. J.F.W. 1904. Blyant på papir. Bladstørrelse 34 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/733
Ludvig Karsten: Modelstudie. Sign. L. Karsten med dedikation til Erik Strøyberg. Kul på papir. Lysmål 24 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/705
Kay Christensen: "Digterens børn", 1970. Sign. Kay C. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/728
Hjalmar Bull: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/727
Gottfred Eickhoff: Studie af en siddende kvinde. Sign. Eickhoff. Pen og akvarel på papir. Lysmål 18 x 28.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2420/721
Jais Nielsen: Studie til Sankt Elisabeth Hospital. Sign. Jais. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/715
Jais Nielsen: Engel. Sign. Jais 36. Oliekridt på papir. Lysmål 58 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/713
Thorvald Hagedorn-Olsen: Landskab. Sign. Hagedorn-Olsen 53. Olie på lærred. 50 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/709
Paul René Gauguin: Uden titel. Sign. Paul René Gauguin 64. Relief af kobber og mixed media. 49 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2420/691
Ib Andersen: Samling tegninger og skitser. Delvis sign. Tusch, akvarel og blyant på papir. Variable bladstørrelser. (19)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/668
Ellen Wilkens: Parti fra Pompeji. Sign. E.W. 22. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/703
Johannes Hofmeister: Blå figur ved havet. Sign. JH. Olie på lærred. 65 × 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/689
Christine Swane: Parti fra Cher Floden, Frankrig. Sign. monogram. Akvarel og bly på papir. Lysmål 39 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/687
Sigurd Swane: Landskab. Sign. SSw. Olie på lærred. 50 x 56.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/684
Børge Biilmann Petersen: Herman Bang holder foredrag. Sign. BiiP. Oliekridt på papir. Lysmål 46 x 36,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/653
Svend Engelund: Landskab med udsigt til grønne marker. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 12 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/652
Svend Engelund: To kompositioner med figurer. Usign. Olie på malepap. Lysmål 14 x 19 og 12 x 21. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/628
Knud Kyhn: Liggende hjort. Sign. monogram 1949. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 24 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/596
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/557
Jens Søndergaard: "Landskab, Mols". 1943. Sign. Jens Søndergaard 43. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2420/550
Samuel Joensen-Mikines: Motiv fra Mykines. Sign. S. Joensen 29. Olie på lærred monteret på pap. 26 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2420/545
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. O.H.M. Olie på plade. 77 x 64.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2420/538
Hans Scherfig: Tapir, ca. 1942. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 33,5 x 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2420/526
Niels Lergaard: Uden titel. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2419/954
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram. Olie på plade. 33 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/921
Mette Kornbeck: Parti fra Parma, Italien, 1957. Sign. MK 57. Olie på lærred. 64 x 94. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2419/918
Ville Jais Nielsen: Opstilling med tulipaner. Sign. VO. Olie på lærred. 46 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2419/877
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 64. Olie på plade. 50 x 65.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2419/862
Jais Nielsen: Pottemageren. Sign. Jais 18. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2419/771
Lili Ege: "Marklandskab, regn". Sign. Lili Ege. Olie på masonit. 50 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/706
Svend Engelund: Interiør med nøgen, rygvendt kvinde. Sign. SE. Olie på kraftigt papir. Lysmål 18,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/705
Svend Engelund: Interiør med figur ved vindue. Usign. Olie på kraftigt papir. Lysmål 19,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2419/539
Edvard Weie: Kunstnerens hustru. Usign. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK