Kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande af fx bronze eller anden støbt metal. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Skulpturer og bronzer
2423/54Aarhus
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/307
Et par barok klokkestager af messingmalm, 18. årh. H. 26 cm. (2) B4
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2422/182
Fritz Kochendörfer: Buste af en ung kvinde. Alabast. På sokkel af sortbroget marmor, herunder emblem "Kochendörfer". H. 23/25 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2422/178
Et par barokform klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på runde, hvælvede og buklede fodstykker. 19. årh.s anden halvdel. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2422/90
Ovalt spejlplateau af bronze, rigt dekoreret med bladværk. 19. årh. H. 6,5. L. 67. B. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2422/72
Skulptur af patineret bronze i form af Kore efter den Arkaiske periode. Usign. 19. årh.s. slutning. H. 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2422/27
Edward William Wyon, efter: To portrætrelieffer af marmor. Indrammede. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2422/20
Et par rokoko konsoller af forgyldt træ, rigt dekoreret med rocailler. Cirka 1760. H. 30. B. 21. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2422/12
Antonio Canova, efter: "Napoleon". Buste af patineret bronze. Sign. Canova. 19. årh. H. inkl. base 31.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2421/282
Penalhus af rigt udskåret egetræ. 18. årh. H. 6. B. 8. L. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/259
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2421/237
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af hvid marmor i form af en poserende kvinde. Sign. O Kauer. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/217
Ettore Archinti, efter: En skolepige. Skulptur af patineret bronze. Udfyldt. H. 23,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/161
Figur af patineret metal i form af samurai på hest. Moderne fremstilling. 21. årh. H. 83 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/151
Et par næstvedstager samt et par barok lysestager af messing. 18. årh. H. 16 - 17 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/114
Figur af patineret bronze i form af en ibis. 20. årh. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2421/111
Et par stager af af forgyldt bronze, stammer i form af en bjørn. Rusland 19. årh.s anden halvdel. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK