Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Aarhus
2421/4Aarhus
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2420/379
Valdemar Irminger: Fra en solbelyst skovvej. Sign. VI. Olie på lærred monteret på plade. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/378
Georg Emil Libert: Norsk bjerglandskab med udsigt til træhytter. Signed G. E. Libert. Oile på plade. 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2420/357
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Tre opstillinger. Usigneret. Olie på malepap og olie på lærred. 12 x 18-20 x 24. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/342
Gustav Vermehren: Aftenstemning ved Vor Frue kirke i Kalundborg. Sign. GV. Olie på mahogni. 24 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2420/321
Viggo Pedersen: Gårdeksteriør med aftenlys. Sign. Viggo Pedersen. Olie på plade. 47 x 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/320
Dansk maler, 19. årh: Portræt af Elisabeth Schaumburg-Müller (f. 1878). Sign. og dateret. Olie på lærred. 37 × 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/318
August Tørsleff: Parti med to stenhuggere. Sign. Aug. Tørsleff 1907. Olie på lærred. 60 x 82.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/317
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Parti fra Christianshavns kanal. Sign. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2420/313
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/312
Frants Landt: Marine med en tremastet barkentine. Sign. Fr. Landt. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/311
Oscar Herschend: Vestjyske klitter, efterår. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/307
Hugo Larsen: Kystparti med optrukne fiskerbåde. Sign. Hugo Larsen. Olie på lærred. 74 x 116.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/306
Christian Bogø: Parti fra Holmens Kirke. Sign. Chr. Bogø. Olie på lærred. 77 x 101.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/305
Carl Milton Jensen: Landskab med udsigt til Marselisborg Slot ved Aarhus. Sign. Olie på lærred. 127 x 197.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/300
Victor Qvistorff: Marine med skibe i høj sø. Sign. V Qvistorff, 1928. Olie på plade. 16 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/299
Olivia Frederikke Sophie Bokkenheuser: Udsigt fra en italiensk grotte. Sign. Olie på lærred. 36 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2420/288
G. F. Clement: Portræt af en lille pige. Sign. Clement. Olie på lærred. 35 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2420/290
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/287
Joakim Skovgaard: Fra en lysning i en skov. Sign. Joakim S. 1881, bre sux Fees. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/286
Aage Jessen: Interiør med en kvinde ved klaveret. Sign. Aage Jessen. Olie på lærred. 21 x 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/282
Axel Helsted: To pigeportrætter. Usigneret. Olie på lærred og olie på træ. 35 x 27 og 33 x 25. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2420/276
Hans Eriksen: Aftenparti med en isbryder på havet og et fyrtårn i baggrunden. Sign. HE. Olie på lærred. 27 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/241
Hans Friis: Fra en lysning i en skov, i baggrunden udsig til havet. Sign. H. Friis. Olie på lærred. 25 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2420/142
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med blomstrende roser. Betegnet I.L.J. Olie på lærred. 19 x 13,7.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/136
Fritz Kraul: En pige på en gynge, omgivet af blomstrende roser. Sign. F. Kraul. Olie på plade. 28 x 18,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/130
Einar Hein: Portræt af en pige med fletninger set i profil. Sign. E. Hein, 19-8-08. Olie på lærred. 23 x 18.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/124
Ancher Kjær: Brydende bølger ved Skagen. Sign. Ancher-Kjær, Skagen Maj 80. Olie på plade. 42 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2420/118
Viggo Johansen: Parti fra stranden ved Dragør. Sign. Viggo Johansen, Dragør. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/106
Georg Achen: Portræt af en mørkhåret kvinde. Sign. G. Achen 1882. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/94
Ubekendt maler, 18. årh.: Opstilling med vase og blomster. Louis XVI dørstykke. Olie på plade. 109 x 84.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/90
Carl Milton Jensen: Lyngklædt landskab med hjulspor, i baggrunden hestevogn. Sign. Olie på lærred. 59 x 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/84
Russisk maler, ca. 1900: Trojkakørsel i snelandskab. Sign. Andreev med kyrilliske bogstaver. Olie på lærred. 26 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/76
Helga Ancher: De gamle på skovtur. Sign. H.A. Olie på malepap. 13 x 17.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/70
Carl Locher: Marine med en fiskekutter på åbent hav. Sign. CL. Olie på lærred. 42 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/58
Peder Holm: Sommerlandskab med udsigt over Aarhus Bugt set fra Moesgård. Sign. monogram, 1861. Olie på lærred. 60 x 82.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/52
Ubekendt maler, 19. årh: Portræt af Clara Nathalie Bay. Usigneret. Ovalt olie på lærred. 54 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/46
Aksel Jørgensen: Mytologisk scene. Sign. Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 105 x 164.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/40
Fritz Syberg: Kystparti fra Fyns Hoved. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 41 x 62.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2420/34
Julius Exner: Festsangen indøves. Motiv fra Fanø. Sign. J.E. 1894. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2420/22
Helge Helme: En arbejdende skomager. Sign. H. Helme 22. Olie på lærred. 83 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/4
C. F. Aagaard: Sommerdag med udsigt over sundet. Sign. C. F. Aagaard 1891. Olie på lærred. 97 x 142.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2420/16
Vilhelm Kyhn: Marklandskab med udsigt til en gård i aftenbelysning. Sign. V. Kyhn 1870. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/10
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af pave Gregor XVI. Usigneret. Olie på kobberplade. 24 x 18.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK