Bente Hansen (f. København 1943)
Et lille vægrelief, en lågkrukke samt en lille vase af stentøj. Dekoreret med polykrome glasurer, herunder saltglasur. Lågkrukkens hank af patineret metal. Stemplet monogram. Unika. Vase: H. 6,3. Lågkrukke: H. 12. Vægrelief: 17,5×15,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
7 bud