Klassisk modernisme
2423/587Aarhus
Johannes C. Bjerg: Nøgen kvinde i kontrapost. Usign. Ler. H. inkl. base 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/559
Adam Fischer: Mor med barn. Sign. AF 39. Stemplet L. Rasmussen. Bronze. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2421/837
Helen Schou: Den jyske hingst. Sign. Helen Schou. Relief af forgyldt bronze. 21 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/668
Kai Nielsen: En proptrækker formet som en liggende kvinde. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 12,5. B. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2421/665
Gudrun Lauesen: Hvilende føl. Sign. monogram GL samt stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 16. L. 29. D. 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/586
Kai Nielsen: "Venus Kalipygos", 1909. Sign. Kai Nielsen. Bronze. 22 x 13 x 10.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK