Klassisk modernisme i Lyngby
2422/559
Adam Fischer: Mor med barn. Sign. AF 39. Stemplet L. Rasmussen. Bronze. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
921/377Lyngby
Gerhard Henning: Hvilende pige. Sign. Gerhard Henning 1936, No. II, stemplet L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 42. L. 55.
Vurdering :
60.000 DKK -
921/379Lyngby
Jens Jacob Bregnø: Dansemusen. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 39.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK -
921/390Lyngby
Johannes C. Bjerg: "Abessinier II". Sign. Bjerg 1914-15. Bronze. H. 55. Inkl. base 67.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK -
2424/505Lyngby
Tove Olafsson: Stående kvinde. Sign. TO. Sortpatineret bronze. H. 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/589Lyngby
Jens Jacob Bregnø: Kvinde med æbler. Sign. monogram 1925. Patineret bronze på base af marmor. H. 28.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2424/666Lyngby
Anna Witter: Krikand. Sign. A. Witter. 1914. Patineret bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/726Lyngby
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Sign. Kai N. Patineret bronze. H. 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/727Lyngby
Kai Nielsen: “Venus Kalipygos”. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 20,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/729Lyngby
Svend Aage Lindstrøm: Kvinde og delfin. Sign. S. Lindstrøm 1943. Udført og stemplet hos Evan Jensen. H. 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/731Lyngby
Gerhard Henning: Gerda Henning. Sign. Gerhard Henning samt monogram I/VI. Stemplet Atelier DBB Cire-Perdue. Bronze. H. 24,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2424/761Lyngby
Anna Witter: Tre kompositioner. Alle sign. Mørkpatineret bronze. Fra H. 23 til H. 13. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: