Nutidskunst
2421/503Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskaber ved havet. Suite på 15 kompositioner. Sign. JH. Olie på masonit. Ca. 21 x 29. (15)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2420/989
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/984
Knud Kristensen: Landskab med figurer og udsigt til kirke. Sign. Knud Kistensen. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/971
Jan Wessel: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Wessel med datering. Olie på masonit. 20 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/933
Lise Malinovsky: "Dame", 2004. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky med datering. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2420/928
Wiliam Skotte Olsen: Figurkomposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/925
Peter Voigt: Figurkomposition. Sign. Peter Voigt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/912
Henrik Busk Andersen: Uden titel. To kompositioner. Sign. monogram. Akryl på lærred. Hver 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/895
Albert Bertelsen: Fem kompositioner. Alle sign. Albert Bertelsen 83. Collage på papir. Lysmål 29 x 20. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2420/879
Loui Michael: Landskab med figurer, 1990. Sign. på bagsiden Loui Michael. Olie på plade. 30 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/877
Bent Jensen: "Familien". Sign. på bagsiden Bent Jessen. Olie på plade. 33,5 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/875
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 54 x 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/871
Ubekendt kunstner: Uden titel. Sign. CH. Olie på malerplade. 42 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2420/815
Anton Juul Pedersen: "Vinterlandskab", 1994. Sign. Juul P. samt på blændrammen. Olie på lærred. 24 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/811
Susanne Aamund: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden Susanne Aamund. Olie på lærred. 60 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/801
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på plade. 49 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2420/804
Erik Bak: Landskab med en vej. Sign. monogram. Olie på masonit. 80 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/800
Johannes Hofmeister: Landskab ved mølle. Sign. JH. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2420/786
Lise Blaabjerg: "Vejen til Callas" 2008. Sign. LB; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/776
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2002. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/763
Knud Nielsen: Uden titel, 1963. Sign. Knud Nielsen med datering på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/753
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/736
Kay Christensen: Interiør, 26. feb. 1966. Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2420/743
Jesper Knudsen: "I feel strange", 2001. Sign. JK; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/730
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. VSO. Olie på papir monteret på plade. 27 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/729
Jeppe Vontillius: To landskaber. Sign. JV 26-9-78 samt betegnet på blændrammen. 28 x 35 og 24,5 x 29. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/726
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 28 x 24. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/707
Kirsten Kjær: Portræt. Sign. Kirsten; sign. og betegnet på bagsiden "Malt på Island 1957". Akryl på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/718
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/717
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer og hus. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/716
Folmer Bendtsen: Motiv fra Københavns havn. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på plade. 34 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/712
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer. Sign. VSO. Olie på karton monteret på lærred. 50 x 75.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/711
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/700
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel, ca. 1970. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/695
Gina Pellón: Uden titel. Sign. Gina Pellón. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2420/673
Hans Due: "Vintage Chewing Gum from Hamburg...". Sign. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/682
Harvey Tristan Cropper: Uden titel. Sign. Harvey Cropper '60. Olie på lærred. 51 x 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/674
Finleif Mortensen: Færøsk Bygd. Sign. F. Mortensen 04. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/679
Uffe Christoffersen: Komposition, 1978-79. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 130.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2420/676
Janusz Tyrpak: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/667
Ernst Zeuthen: Opstilling med blomst. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 42 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/665
Irving Resnikoff: Kubistisk komposition, Sign. I. Resnikoff. Olie på lærred. 64 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/664
Finn Pedersen: Figurer. Sign. Finn Pedersen. Oliekridt på papir. Lysmål 28 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/643
Buster Bruun: Landskab. Sign. Buster 87. Olie på lærred. 62 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2420/644
Max Parylewicz: Uden titel. Sign. på bagsiden Max Parylewicz, 1991. Olie på lærred. 260 x 180.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/635
Odd Moe: "Fjordarme", 1994. Sign. på bagsiden Odd Moe med titel og datering. Olie på lærred. 120 x 150.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/634
Ib Eisner: "Haveselskabets have". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/626
Kai Führer: "Fast track". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/623
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 41 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/620
Johannes Hofmeister: Landskab i stormvejr. Sign. JH. Olie på plade. 16 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/616
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/602
Axel Julius Revold: Sol over Lofotryggen. Sign. A. Revold 45. Olie på masonit. 73 x 92.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2420/593
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. 1981. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2420/589
Lise Malinovsky: "Mand No. 2", 1992. Sign. Lise Malinsovsky. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/586
Johannes Hofmeister: Kystparti. Sign. JH. Olie på lærred. 74 x 89.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/583
Erik Clausen: Komposition. Sign. Clausen 2019. Akvarel på papir. Bladstørrelse 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/571
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2420/580
Lars Ravn: Uden titel. Sign. Lars Ravn 2003. Olie på plade. 75 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/574
Svend Johansen: Uden titel. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 48 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2420/562
Tiina Elina Nurminen: Uden titel fra serien "Outside", 2015. Sign. Olie på plade. 50 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/560
Sven Dalsgaard: "Træ-mand", 1972. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard. Olie på lærred i kunstnerens ramme. 33,5 x 39.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2420/544
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A.H.S. 05. Olie på lærred. 65x54.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK