Nutidskunst
2421/744Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/749Aarhus
Søren Andersen: "Hytter, tipperne", 2004. Sign. SA samt på blændrammen Søren Andersen. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/756Aarhus
Francois Martin: "Etat des Lieux". Usign. Mixed media på papir med collageelementer. Lysmål 81 x 121.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/758Aarhus
Kai Führer: "Mercy, mercy, mercy". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/766Aarhus
Robert Storm Petersen: "Cafe Matrosens Lyst". Sign. RS. Tusch på papir. Lysmål 26 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/767Aarhus
Henrik Busk Andersen: Figur. Sign. monogram. Akryl på lærred. 180 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/768Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Snelandskab med birketræer. Sign. M. Pyaskovsky 96. Olie på plade. 68 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/778Aarhus
Johannes Hofmeister: Fra Klovenhøj ved Hjørring Bjerge. Sign. JH. Olie på lærred. 71 x 87.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/782Aarhus
Erling Andersen: Uden titel. Sign. Erling A 69. Mixed media på plade. 48 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/788Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/793Aarhus
Yasin Atia: Uden titlel. Sign. Yasin Atia, 2003. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/794Aarhus
Henrik Have: Uden titel, 1989. Sign. Have. 89. Mixed media på plade. 122 x 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/854Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Piatis - Lappland", 1954. Sign. Olie på papir. Bladstørrelse 28,5 x 39,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/861Aarhus
Ib Eisner: "Oktober, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/883Aarhus
Poul Ekelund: Landskab med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/886Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Gouache. Bladstørrelse 42 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/890Aarhus
Ib Eisner: Folkeliv på Bakken. Sign. Ib Eisner 53. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/892Aarhus
Ronald Burns: Komposition. 1974. Sign. Ronald Burns med dedikation. Mixed media. Bladstørrelse 48 x 38,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/899Aarhus
Ib Eisner: "Damen med den grønde paraply". Sign. Ib Eisner med titel på bagsiden. 50 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/906Aarhus
Lise Blaabjerg: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 85 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/907Aarhus
Ib Eisner: “Omkring Hubertusjagten". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/928Aarhus
Peter Nyborg: "Arrows of Shetland", 1997. Sign. Nyborg 97; Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/934Aarhus
Th. Lund Bisgaard: Figurer ved havet. To kompositioner. Sign. Olie på lærred. 29 x 39 og 39 x 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/955Aarhus
Finn Mickelborg: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Mick. Olie på lærred. 82 x 103.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/956Aarhus
Kjeld Appel: Figurkomposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/502Lyngby
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/505Lyngby
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/511Lyngby
Viktor IV: Rundetårn, 1966. Sign. og dateret på bagsiden. Bemalet drivtømmer. 62 x 73.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2422/517Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 96. Olie på lærred. 180 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/518Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Maybe in automn, 1, 2, 3, 4". Fire kompositioner. Sign. Olie på plade. Hver 150 x 150. (4)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud:
2422/524Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/527Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, 10-8-89. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 64 x 100.
Vurdering :
2422/535Lyngby
Lise Malinovsky: "Mumie No1", 1997. Sign. Lise Malinovsky på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 105. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2422/536Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2422/547Lyngby
Leif Sylvester: "Mand & Hund", 1998. Sign. Sylvester 98. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/548Aarhus
Sergei Sviatchenko: ”When it’s all over snow and love VI”, 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred, 120 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/560Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK, september 92 di Bezzo. Gouache og akvarel på papir. Bladstørrelse 104 x 78.
Vurdering :
2422/562Lyngby
Per Arnoldi, Inge-Lise Koefoed: To kompositioner. Begge sign. Mixed media på papir. Lysmål varierer. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/599Aarhus
Lise Blaabjerg: "Bjerget set fra Fundacion Valparaiso. Spanien". 2007. Sign. Olie på lærred. 59 x 104.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/602Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på plade. 31 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/604Lyngby
Michael Loeb: "Donald Duck", 2018. Sign. Loeb. Akryl på lærred. 171 x 102. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/607Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Kompositiom. Sign. WSO. Olie på lærred. 65 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/610Lyngby
Jørgen Nash: "Seven steps to heaven". Sign. Pen og gouache på papir. Bladstørrelse 51 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/613Lyngby
Carlo Rosberg: Havneparti, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/619Lyngby
Kay Christensen: Uden titel, 1967. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/638Aarhus
Albert Bertelsen: "Aftenlys på fjeldet". Norge, 1977. Sign. Albert samt på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2422/644Aarhus
Albert Bertelsen: "Bemalet træ". Sign. Albert Bertelsen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
2422/651Lyngby
Jørgen Boberg: "Modeller". Sign. JB 62. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/652Lyngby
Dove Bradshaw: "Persist", 2003. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 10 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/659Aarhus
Peter Voigt: Nøgen kvinde. Sign. på bagsiden Peter Voigt 2023. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/666Aarhus
Giulio Apicella: Gadeparti fra Napoli. Sign. G. Apicella. Olie på plade. 30 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/667Lyngby
Ubekendt kunstner: Uden titel. Sign. katia, Paris, 1952. Mixed media. Bladstørrelse 42 x 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/670Lyngby
Hafsteinn Austmann: "Aftenlys 1", 1986. Sign. H. Austmann. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/671Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: To kompositioner. Begge sign. Ene måler lysmål 29 x 41 samt 50 x 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/675Lyngby
Judith Fischer-Hansen: "Et Botticiellisk Rytterslag", 1991. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 170.
Vurdering :
2422/678Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 02. Akryl på lærred. 50 x 74.
Vurdering :
2422/682Lyngby
Niels Reumert: "Alperne". Sign. på bagsiden Niels Reumert 1977. Olie på lærred. 76 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/683Lyngby
Per Arnoldi: Uden titel. Sign. Arnoldi. Akryl på papir. Lysmål 100 x 71.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/694Lyngby
Jóannis Kristiansen: Færøsk Bygd. Sign. Jóannis Kristiansen 79. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2422/699Lyngby
Axel Munch: Uden titel. Sign. AM. Olie på lærred. 42 x 84.
Vurdering :
2422/701Lyngby
Jóannis Kristiansen: Færøsk Bygd. Sign. Jóannis Kristiansen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2422/702Lyngby
Leif Lage: To kompositioner. Én sign. Lage 85. Akvarel på papir. Lysmål 20 x 14. Bladstørrelse 40 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: