Kunst på fx lærred, panel eller papir malet med oliemaling, akrylmaling, tempera eller lignende, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne malerier
2424/595Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. Kehnet Nielsen 85. Olie på papir. Bladstørrelse 86 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2424/596Aarhus
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2424/598Lyngby
Martin Paaskesen: "Indian", 2023. Sign. på bagsiden. Akryl, oliestift, lim og lærred på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/600Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel, 1985. Sign. J. Birkemose. Olie på lærred. 55 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2424/602Aarhus
Doris Wachsmuth-Wilcke: Træet blomstrer. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/611Aarhus
Frederik Næblerød: “Slingshot”, 2013. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2424/613Lyngby
Mie Olise Kjærgaard: "Kaskade". Sign. monogram med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2424/616Lyngby
Markus Lüpertz: "Landschaft, abstrakt", 1997. Sign. monogram ML. Gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 29,5 x 19,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/625Lyngby
Paul Høm: Dreng i interiør. Sign. HØM. Olie på lærred. 100 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/628Lyngby
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/632Aarhus
Axel Bentzen: Udsigt fra åbent vindue med sollys. Sign. AB. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2424/634Lyngby
John Lindsay Little: Uden titel, 1978. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 122 x 153.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/646Lyngby
Niels Larsen Stevns: "Tranmosegård". Usign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 54 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/656Lyngby
Johannes Hofmeister: Uden titel. Sign. JH. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 30,5x26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/657Lyngby
Per Kirkeby: "Serie Collioure". Sign. Per Kirkeby 66. Akvarel på papir. Lysmål 40 x 28.
Vurdering :
2424/659Lyngby
Niels Bjerre: "Ved Aften i Klitterne. Nørre Lyngvig". Sign. N.B. 1925. Olie på lærred. 50x80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/660Lyngby
Vurdering :
2424/661Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Landskab. Sign. H. Voigt Steffensen 76. Olie på papir. Bladstørrelse 25 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/662Lyngby
Jørgen Nash: "Nat i Mexico City". Sign. Jørgen Nash 1980; sign., dateret og betitlet på bagsiden. Emalje på metal monteret på plade. 20 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2424/663Lyngby
Kehnet Nielsen: To kompositioner, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 39. (2)
Vurdering :
2424/664Lyngby
Johannes Hofmeister: Uden titel. Sign. JH 1948. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5x26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/665Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Usign. Betegnet på bagsiden 1997 Juni 1, 2, 5, 9, 11, 17, 00 Dec. 17, 18. Olie på lærred. 60×50.
Vurdering :
2424/667Lyngby
Richard Winther: "Cleopatra", 2004. Usign.; betitlet og dateret på bagsiden. Olie på pap. 57 x 57.
Vurdering :
2424/672Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen 20-1-63. Tusch på karton. Bladstørrelse 27,5x51. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/673Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Middelfart/Per Kirkeby 61. Akvarel på papir. Lysmål 40x28,5.
Vurdering :
2424/674Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 68. Olie på lærred. 60x81.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/676Lyngby
Ansgar Elde: Uden titel. Sign. Elde. Mixed media på papir. Bladstørrelse 14 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/678Lyngby
Egon Mathiesen: Mis med de blå øjne. Sign. EM, 25/12 51. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 50 x 64 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/679Lyngby
Lars Swane: Blomster i et vindue. Sign. Lars Swane 1991. Olie på lærred. 51 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/680Lyngby
Herman Stilling: Uden titel. Sign. Herman Stilling 1970. Collage og mixed media. 41 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/681Lyngby
Flemming Rodian: "En markedsplads", 1992. Sign. Mixed media på plade. 90 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/682Lyngby
Ebba Carstensen: Høstlandskab med rygvendt figur, 1956. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 71 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2424/683Lyngby
Ginny Page: Græskar. Sign. Ginny Page '90. Farveblyant på papir. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/684Lyngby
William Anthony: "A happy girl". Sign. Anthony 13. Blyant og pastel på papir. Lysmål 11 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/686Lyngby
Sven Dalsgaard: "Far vel". Sign. Sven Dalsgaard 1998. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 29,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/687Lyngby
Hans Petersson: Uden titel. SIgn. og dateret på bagsiden Hans 2005. Olie på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/689Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen 59. Olie på lærred. 54x74.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/691Lyngby
Klaus Thejll Jakobsen: "En af hundende fra Colbjørnsensgade", 1995. Sign. Olie på lærred. 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/692Lyngby
Lilibeth Cuenca Rasmussen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 50 × 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/693Lyngby
Kirsten Ortwed: Uden titel. Sign. K. Ortwed 81. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/694Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 98. Mixed media på papir. Bladstørrelse 79 x 106. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/695Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 27x51,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/696Lyngby
Uffe Christoffersen: Blå tiger. Sign. Uffe Christoffersen 85. Gouache på papir. Bladstørrelse 160 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/697Lyngby
Cornelius Quabeck: "Supplies", 2010. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 80 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2424/698Lyngby
Henry Heerup: Danmark Post. Udkast til frimærke. Sign. Heerup. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/699Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Pioneer work". Sign. Hornsleth 1999 #1. Unika. Tusch på fotokopi. Bladstørrelse 30 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/700Lyngby
Dmitri Dmitrievich Zhilinsky: Portræt af H.M. Dronning Margrethe. Forlæg. Sign. D. Zh. 93. Olie på malepap. 33 x 16,5.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2424/701Lyngby
Bjørn T. Hansen: "Bautasten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/704Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Hvinand. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/706Lyngby
Finleif Mortensen: Færøsk landskab, 2013. Sign. F. Mortensen. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2424/707Lyngby
Peter Brandes: Figur. Sign. Brandes 2001. Kuglepen og oliekridt på papir. Bladstørrelse 29 x 18.
Vurdering :
2424/708Lyngby
Hanne Mailand: "Landskab, Sommeraften", 2014-15. Sign. HM. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/709Lyngby
Leif Lage: "Det blå øje", 1988. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/710Lyngby
Inge Hørup: "Babette", 2013-16. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 140 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/711Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose 98. Collage på papir. Lysmål 89 x 99.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2424/713Lyngby
Birol Kutadgu: Uden titel. Sign. Birol 81, T.s. Mixed media på lærred. 71 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2424/714Lyngby
Leif Rydeng: Havparti med ænder. Sign. LR 34. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 50 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/716Lyngby
Olaf Rude: Landskab. Sign. Olaf Rude, 1-6-33. Blyant på papir. Bladstørrelse 26 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/717Lyngby
Svend Wiig Hansen: Komposition. Sign. Wiig Hansen 89. Kul på papir. Bladstørrelse 49 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/719Lyngby
Leif Rydeng: Grønlandsk landskab. Sign. Leif Rydeng 68. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/720Lyngby
Jørgen Thomsen: Stilleben. Sign. J. Thomsen 50. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/721Lyngby
Peter Brandes: "Extra". Sign. Peter Brandes, 9 XII, 75. Mixed media på papir. Lysmål 61 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: