CoBrA
2422/729
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2423/503Aarhus
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2423/511Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky. Oliekridt på papir. Lysmål 31 x 22. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2423/517Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. CHP, 1993, Zermatt. Akvarel og goauche på papir. Bladstørrelse 74 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/672Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Hvilende Skikkelse". Sign. Carl-Henning Pedersen 1949. Pastel på papir. Bladstørrelse 32 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/827Aarhus
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
921/393Lyngby
Asger Jorn: "Dansemus i nordlys", 1964. Sign. Jorn; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
200.000 DKK -
921/395Lyngby
Asger Jorn: "Det vil ske igen". Sign. Jorn 69. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
600.000 DKK -
921/396Lyngby
Jean-Michel Atlan: Figurkomposition. Sign. Atlan 47. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK -
921/397Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "De tre, gul-rødt-sort". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Bourgogne 1962. Olie på lærred. 93 x 98.
Vurdering :
200.000 DKK -
921/399Lyngby
Egill Jacobsen: Komposition i grønt, 1946. Sign. på bagsiden E.J. 46. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/400Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Havens-pige". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes, Bourgogne juli 1999. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
921/401Lyngby
Pierre Alechinsky: "La fête de l'impopulaire". Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky 1963 med titel. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
921/402Lyngby
Carl-Henning Pedersen: ”Komisk danser”, Molesmes 1991. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 124 x 102. Uindrammet.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK -
921/404Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Olie på lærred. 24 x 41.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
921/405Lyngby
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel 73. Gouache på papir. Bladstørrelse 48 x 78.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/406Lyngby
Henry Heerup: "Familien". Sign. Heerup 89; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 75 x 110.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/408Lyngby
Henry Heerup: "Sanserne". Sign. Heerup 83. Olie på plade. Diam. 100.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/410Lyngby
Pierre Alechinsky: "What is the Colour", 1960erne. Sign. Alechinsky; sign. på bagsiden Alechinsky med titel. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
750.000 DKK -
921/411Lyngby
Mogens Balle: "Anden akt", 1986-87. Sign. Balle; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 53.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/412Lyngby
Pierre Alechinsky: "Son plus beau profil". Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky 1975 med titel. Akryl på papir monteret på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK -
921/413Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Maske med 2 fugle", 1968. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 60 x 33.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/414Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Blue World I". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Dolomiti 1975 med titel. Olie på lærred. 105 x 126.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
921/415Lyngby
Egill Jacobsen: Maske. Sign. på bagsiden E.J. 90. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
60.000 DKK -
921/416Lyngby
Karel Appel: "The Archer Serie", 1989. Sign. Appel. Olie på lærred. 40 x 51.
Vurdering :
150.000–175.000 DKK -
921/418Lyngby
Corneille: "La chevelure epandue". Sign. Corneille 81. Akryl på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/419Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Dansende sin glæde", 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/420Lyngby
Corneille: "Couple à l'oiseau", 1993. Sign. Corneille, II/IV. Polykromt dekoreret skulptur af træ. Fire dele. Samlet 214 x 224 x 115.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK -
921/421Lyngby
Carl-Henning Pedersen: ”To blå figurer”, 1973. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 117.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
2424/517Lyngby
Carl-Henning Pedersen: "Aftenstjernen", Marokko. Sign. Chp 1964. Akvarel på papir. 40 x 52 cm. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2424/698Lyngby
Henry Heerup: Danmark Post. Udkast til frimærke. Sign. Heerup. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: