Kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande af fx bronze eller anden støbt metal. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Skulpturer og bronzer
i Lyngby
2421/111Lyngby
Et par stager af af forgyldt bronze, stammer i form af en bjørn. Rusland 19. årh.s anden halvdel. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2419/251
Henri Giraud: Kriger med hellebard. Sign. Giraud. Bronze. Monteret på base af rødbroget marmor. H. 27/29,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/253
Et par store franske kandelabre af forgyldt bronze med baser af hvid marmor. 19. årh.s slutning. H. 63 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt