2421/950
Bárdur Jakupsson: Uden titel. To kompositioner. Litografi i farver. Bladstørrelse 37 x 52. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/871
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35×28, 29×37 og 37×28. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/853
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache og kul på papir. Bladstørrelse 48,5 x 63. U.r.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/844
Zacharias Heinesen: Landskab, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen. Litografi. Bladstørrelse 55 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/841
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, II/X. Litografi. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/840
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 54/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/839
Amariel Nordoy: Havneparti, Færøerne. Sign. Nordoy, 93. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/792
Hans Henrik Lerfeldt: “New York City Ballet - Tivoli”. Sign. Lerfeldt. Offsetplakat. Lysmål 84 x 61 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/763
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/752
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/748
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/733
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/728
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/719
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2421/676
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/667
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/640
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2421/620
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/617
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/614
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/611
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/589
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2421/571
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/577
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2421/562
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/565
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/556
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/547
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, Særtryk 2/13. Litografi i farver. Lysmål 43 x 28.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2421/523
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/502
Marc Chagall: "Le bouquet rouge et jaune", 1974. Sign. Marc Chagall, 44/50. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK