2421/​923

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Cirkulær krukke af lertøj. Dekoreret med horndekoreret dekor i blåt og brunt, indvendigt dekoreret med transparent glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 21,5. Diam. 34.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevner indvendigt. Glasurafslag på fodrand.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

Levering i USA fra 1.250 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK