2421/855
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på seks stole af eg, sæde betrukket med blå uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top på en stol med større afslag. Betræk med pletter og smuds. Understof med nogle huller. En stol mangler understof.
Vurdering