2421/​867

Ubekendt formgiver

Bordlampe med stel af patineret messing. Grøn glasskærm. Kant med tre ravfarvede emblemer med herreportræt. Udført ca. 1900–1910. H. 50.

Proveniens: Ifølge rekvirent hidrører lampen fra Rigsarkivet.

Skærm ligger løst, muligvis ej oprindeligt sammenhørende. Brugspatina herunder ridser og mærker. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?