2421/867
Ubekendt formgiver
Bordlampe med stel af patineret messing. Grøn glasskærm. Kant med tre ravfarvede emblemer med herreportræt. Udført ca. 1900–1910. H. 50.
Proveniens: Ifølge rekvirent hidrører lampen fra Rigsarkivet.
Skærm ligger løst, muligvis ej oprindeligt sammenhørende. Brugspatina herunder ridser og mærker. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.
Vurdering