2421/578
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Dækketøjsskab af eg, front med fire skuffer samt to skydelåger, dekoreret med udskæringer i form af bladranker. Indvendigt med justérbare hylder samt bakker. Udført hos Mikael Laursen. 1940'erne. H. 165. B. 127. D. 50.
Variant præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Et greb med mindre reparation.
Vurdering