2419/​858

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

Sybord af teak og palisander, top med kehlet kant. Monteret på hjul. Side med skuffe, indvendigt med ruminddeling. Herunder hylde af flet. Udført og mærket hos Thorald Madsens snedkeri. H. 60. L. 70. B. 50.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 21.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag