2418/879
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor abe af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Denmark, Copyright. H. 48.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
27 bud