2421/921
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret cremefarvet glasur samt indridsede motiver med transparent glasur. Indvendigt med transparent glasur. Sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler. H. 26. Diam. ca. 28.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på hhv. munding og fodrand.
Vurdering
5 bud
1119179 | ||
906438 | ||
1119179 | ||
931787 | ||
813742 |