Ubekendt maler, 18. årh.
Ungdomsportræt af Rachel Gierløf (1758–1850) som 15-årig. Betegnet på rammen. Usigneret. Olie på lærred. 62×49. Oval.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer af varierende størrelser, samt reparationer/retoucheringer og mærke langs blændrammen. Behov for rensning.
998214 |