2420/​359

En regence stage af sølv, balusterformet stamme på profileret, firsidet fodstykke. Mester Jens Christensen, København 1731. Samt senere/ustemplet stage af sølv i identisk design. Vægt ca. 465 g. H. 17. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

1990 4.000 DKK