2420/​918

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Stort fad af lertøj dekoreret med glaseret motiv i blågrå og lyserøde nuancer på lyseblå base. Sign. Bjørn Wiinblad, -58, Danmark. H. 11,5. Diam. ca. 41,2–43.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med flere markante reparationer. Skævhed.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

801117 1.000 DKK