2421/​905

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

To legetøjsfigurer af eg i form af elefant og flodhest. Udført og stemplet hos hhv. Kay Bojesen, Copyright, Denmark og Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. hhv. 12,5 og 10. L. hhv. 16,5 og 27. (2)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flodhest med løse forben samt afslag på hale.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag