2420/742
Edmond Maurus (f. Frankrig 1903, d. 1977)
“Air Union Golden Ray”, 1927. Usign. Udgivet af Creation “Publix”. Litografisk plakat. Bladstørrelse 82×62. Uindrammet.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Afrivninger i kanterne. Folder i papiret.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag