2418/​263

God fransk jernmonteret flintlåspistol omkring 1700 af Fafchamps. Kolbekappen fint skåret med bladværk og har lange flige samt grotesk maske. Kronet blankt tomskildt i sølv. Låsen med noget flade former er signeret FAFCHAMPS ved panddækkelfjederen og dekoreret med grotesk maske samt graveret langs randen, hanen med bladværk har haneskruen dækket af grotesk maske, panddækkelbladet jernskåret med bladværk, aftrækkerbøjle med grotesk maske ender i vase, gennembrudt slynget sideblik med udyrshoveder, ca. 35,3 cm. lang pibe i kaliber ca. 15,5 mm. er skåret over krudkammeret med ansigt og bladværk og den sølvtippede ladestok i træ holdes af to kannelerede rørkner. Skæftet er skåret om metaldelene med bl.a. bladværk. (1)

Jernet lettere plettet. En fint udført reparation bag låsen.

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag