2420/603
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Grand Prix”. Bestikdele af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Formgivet 1938. Vægt eksklusive dele med stål 895 g. (23)
Bestående af: 2 frokostknive L. 18,5., 6 frokostgafler L. 17,8., 6 dessertskeer L. 17., 6 teskeer L. 12,9., 3 kagegafler L. 13,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Frokostknives stålblade fremstår en smule uens.
Vurdering
Hammerslag
3 bud
901459 (Autobud) | ||
2354 | ||
901459 |