2421/852
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Skål af tin med gennembrudt mellemstykke. Stemplet monogram, 1260. Udført og mærket hos Just Andersen. 1918–1929. H. 18,5. Diam. 30,5.
Litteratur: Poul Erik Bermann: “Just Andersen”. S. 377.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Let skævhed.
Vurdering
Hammerslag