2421/​13

J. H. Møller (f. Randers 1822, d. Sverige 1884)

Parti fra Vierwaldstättersøen. Sign. J. H. Möller. Olie på lærred. 78×122.

J. H. Møller tilbragte en kort tid på Akademiet, før han drog til Tyskland i 1844 med ophold i Berlin, München og Karlsruhe. I sidstnævnte by tilbragte han det meste af sit liv indtil han i 1874 vendte tilbage til fødebyen Randers. Han malede primært landskaber især fra egnen i og omkring Karlsruhe.

På bagsiden af blændrammen en udstillingsetiket.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 866, 2016 nr. 18.

Krakeleringer. Minimale afskalninger langs kanter. Retoucheringer. Rensning anbefales.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

102054 11.000 DKK
1135438 10.500 DKK