2420/​609

Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)

To cirkulære skåle af porcelæn, dekoreret med transparent turkis glasur. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen, hhv. 574 og 575. Porcelænet med påtrykt 15043 og 15036. H. hhv. 7,5 og 10,4. Diam. 12,8 og 17,5. (2)

Største skål med metalliske overfladeridser indvendigt i bund samt med en mindre uregelmæssighed i selve glasuren udvendigt.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

15 bud

823958 (Autobud) 1.750 DKK
327644 1.700 DKK
823958 1.650 DKK
327644 (Autobud) 1.600 DKK
823958 1.550 DKK
327644 (Autobud) 1.450 DKK
823958 1.400 DKK
327644 (Autobud) 1.350 DKK
823958 1.300 DKK
327644 (Autobud) 1.250 DKK
823958 1.200 DKK
327644 (Autobud) 1.150 DKK
823958 1.100 DKK
327644 1.050 DKK
823958 1.000 DKK