Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
En samling legetøj af delvis bemalet bøg i form af zebra, brandbil samt bil med ni tilhørende figurer. Bil og zebra ustemplet, zebra muligvis med rester fra mærkat. Brandbil stemplet Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. hhv. 14,3, 10,5 og 11,7. L. hhv. 15,5, 22 og 18,5. (3)
Ridser, mærker, hak og slidt maling. Begge bile mangler en figur. Brandbil med markant slitage på bemaling.
801465 |