2421/​47

Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)

Sønderjysk Louis XVI chatol af delvist poleret og forgyldt egetræ, rigt prydet med galleri, sløjfer, bladguirlander, kannelerede helsøjler samt beslag af bronze, overdel med to låger bag hvilke hylder, underdel med skuffer og skriveklap, bag hvilken rum og skuffer. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?