2420/​630

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Opsats af lertøj modelleret med to lysholdere i form af kvindeskikkelse med blomster. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå base. Sign. monogram -72, Danmark, V.53. H. 30,5. Indvendig diam. 16. B. maks. 29. Lystyllers indv. diam. ca. 2,3.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Figurens næse med et lille afslag på kant.

Vur­dering

2.500–3.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

14 bud

165144 (Autobud) 3.000 DKK
1155976 2.900 DKK
165144 (Autobud) 2.800 DKK
1155976 2.700 DKK
165144 (Autobud) 2.500 DKK
1155976 2.500 DKK
165144 (Autobud) 2.400 DKK
1155976 2.300 DKK
165144 (Autobud) 1.650 DKK
510554 1.600 DKK
165144 1.550 DKK
609446 (Autobud) 1.500 DKK
165144 1.450 DKK
609446 1.250 DKK