2418/​630

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Et par armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret skind. Udført 1930–40erne hos snedkermester Frits Hennin

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter/krakleringer.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag