2418/​814

Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)

“Harpestolen”. Hvilestol med stel af kirsebærtræ, udspændt med flagline. Formgivet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6–7, 1963, side 112.

Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 178.

Fremstår med alders- og brugsslitage, nogle ridser og mærker. Ryglæn med ca. 10 cm. lang ridse på ene side.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

4 bud

11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
7.000 DKK