2420/​979

Tage Wernersen

Øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sider, dybhæftet ryg, sæde og løs nakkepude betrukket med sort skind. Formgivet 1947. Udført hos snedkermester Christiansen.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1948 s. 79.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

831003 3.000 DKK