Julius Andersen (f. Særslev ved Kalundborg 1857, d. 1924, dansk maler)
En grønlandsk fanger, der bjærger en sæl. Sign. Jul. Andersen. Olie på lærred. 29×92.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1646, 2016 nr. 87 samt auktion 2317, 2023 nr. 118.
Mindre krakeleringer samt retoucheringer