2420/​865

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Et par lænestole med stel af palisander, betrukket med lyst møbelstof. Model V 17. Udført hos Holger Christiansen. 1960'erne. (2)

Litteratur: Design from Scandinavia, nr. 3, s. 90–91.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse gjorder.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag