2421/909
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Søpapegøje. Legetøjsfigur af bemalet træ. Næb af bemalet plast. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 18.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Træ med revner langs hals og vinge. Maling med krakeleringer. Øjne delvis med senere bemaling.
Vurdering