2420/​869

Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)

Tre høje vaser af stentøj, hvoraf to modelleret som kander. Dekoreret med hhv. blå og brune glasurer. Sign. CHS. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. hhv. 16,5, 23,6 og 28,9. (3)

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Blåglaseret vase med hårrevne fra øverste kant og ca. 6 cm nedad.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

848824 1.550 DKK
823958 1.500 DKK