2418/528
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med lys stof. Model ML 90. Udført hos Mikael Laursen. 1960'erne. L. 207.
Litteratur: Illum Wikkelsø produktkatalog.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
4 bud