2421/857
Louis Poulsen
“Slangelampen”. To arbejdslamper med justérbar stamme af messing, hveraf en med fod samt en med bordklemme. Skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. hhv. 80 og 88. (2)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker, og pletter. Messing med patina. Senere fatninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lampe med bordklemme: Ledning med slitage. Rust på klemme. Lampe med rund base: Senere lakeret.
Vurdering
Hammerslag
3 bud