2419/​352

H.C. Andersen “Fairy Tale” silver cutlery, comprising 8 partly gilt spoons. Maker Horsens Sølvvarefabrik. Weight app. 240 g. L. app. 15 cm. (8)

Bestående af: Store Claus og Lille Claus, Den lille pige med svovlstikkerne, Prinsessen på ærten, Svinedrengen, Klodshans, Kejserens nye klæder, Hyrdinden og skorstensfejeren, Den standhaftige tinsoldat.

Condition

Normal patina due to age and use, including scratches and marks. Two spoons engraved.

Auction
Category

Silver ▸ Silver

Estimate

2,000 DKK

Sold

Price realised

2,300 DKK

12 bids

When Bidder Bid
825375 (Auto bid) 2,300 DKK
804904 2,200 DKK
825375 2,100 DKK
804904 (Auto bid) 2,000 DKK
2354 1,950 DKK
804904 (Auto bid) 1,900 DKK
2354 1,850 DKK
804904 (Auto bid) 1,800 DKK
2354 1,750 DKK
804904 (Auto bid) 1,450 DKK
2354 1,400 DKK
804904 1,000 DKK