2419/​950

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Ottekantet tedåse af stentøj, front modelleret med skibsmotiv i relief. Dekoreret i grå glasur med grønlige elementer. Forsynet med låg af patineret bronze med kugleformet lågknop. Sign. monogram. H. inkl. låg 12,5.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Låg med mindre buler. Afslag på fodrand.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

16 bud

327644 (Autobud) 2.400 DKK
883527 2.300 DKK
327644 2.200 DKK
883527 2.100 DKK
327644 (Autobud) 2.000 DKK
1090054 2.000 DKK
327644 (Autobud) 1.950 DKK
1090054 1.900 DKK
327644 (Autobud) 1.850 DKK
1090054 1.800 DKK
327644 (Autobud) 1.750 DKK
1090054 1.700 DKK
327644 1.650 DKK
1090054 1.600 DKK
144870 1.550 DKK
922832 1.500 DKK