2420/​920

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Et par miniaturevaser af stentøj. Dekoreret med brune, grønne og hvide glasurer. Sign. monogram, samt hhv. 20957 og 21396. Kgl. P. H. 7–9. Diam. 6,7–7. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

21 bud

230008 3.200 DKK
327644 (Autobud) 3.000 DKK
230008 3.000 DKK
327644 2.700 DKK
230008 (Autobud) 2.600 DKK
327644 2.600 DKK
230008 (Autobud) 2.500 DKK
904887 2.400 DKK
230008 (Autobud) 2.300 DKK
904887 2.200 DKK
230008 2.100 DKK
327644 (Autobud) 2.000 DKK
230008 1.950 DKK
327644 (Autobud) 1.650 DKK
904887 1.600 DKK
327644 1.550 DKK
904887 (Autobud) 1.500 DKK
327644 1.450 DKK
904887 1.100 DKK
327644 1.050 DKK
904887 1.000 DKK