2418/​570

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Rund vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20667. Kgl. P. Udført 1969–1974. H. 20,5.

Bund med afslibning ved uregelmæssighed hidrørende fra fremstillingen. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

23 bud

886806 14.500 DKK
1091619 (Autobud) 14.000 DKK
886806 13.500 DKK
1091619 12.500 DKK
327644 (Autobud) 12.000 DKK
910841 11.500 DKK
327644 (Autobud) 11.000 DKK
910841 10.500 DKK
327644 (Autobud) 10.000 DKK
882182 9.500 DKK
327644 8.500 DKK
849670 8.000 DKK
327644 7.500 DKK
849670 7.000 DKK
327644 (Autobud) 6.500 DKK
849670 6.000 DKK
327644 5.500 DKK
849670 5.000 DKK
1144796 4.800 DKK
849670 4.600 DKK
178112 4.400 DKK
886806 4.200 DKK
849670 4.000 DKK