2421/62
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze, delvis forgylt og hvidemaljeret urskive med romertal, pendul støbt med Merkur-hoved. Empireform. 19. århs. sidste halvdel. H. 51. B. 28. D. 13,5.
Revner på sokkel. Løse og forrykkede samlinger. Mindre kanthal. Emalje med krakeleringer. Visere med rust. Brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Vurdering
Hammerslag