2421/97
Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)
Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69×96.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 326.
Spinkle krakeleringer. To reparationer og ved kant retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Fra
i
Vurdering