2418/825
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Bakkebord af mahogni. Top med løs bakke af messing. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, mærket 1761. H. 57. L. 62. B. 42.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Samlinger med mellemrum og synlig ældre lim. Messing patineret, inkl. skjolder, pletter og mindre ir.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
26 bud